ludzie I polityka

Kiedy w państwie rządzi król, a kiedy prezydent? Na zajęciach dowiemy się, na czym polega polityka oraz jak ważne jest decydowanie w życiu każdego z nas. Czym różni się demokracja od anarchii? Zobaczymy, jak wygląda parlament od kuchni i sprawdzimy, czym zajmują się posłowie!

Morscy nomadzi – Badjao – gdy państwa nie było.

Eliza Kubarska

Obecnie mamy wrażenie, że wszyscy ludzie na ziemi żyją w państwach – tak jednak nie jest. Poznacie lud Badjao – morskich koczowników, którzy całe życie mieszkają na łodziach, a gdy schodzą na ląd cierpią na “chorobę lądową”. Nie chodzą do szkoły, nie mają dowodów osobistych, czy paszportów.

Był sobie król… a może prezydent? Parę słów o państwie.

dr Katarzyna Walecka

Drodzy Państwo czas na państwo – opowiem Wam o tym dlaczego w niektórych państwach nadal rządzą królowie a w innych prezydenci. Skąd się bierze król a skąd prezydent? Czy monarchia monarchia może być demokracją? Zastanowimy się, czy w państwie potrzebna jest władza, czy można żyć bez polityki?

Proszę podnieść rękę i nacisnąć przycisk – co się robi w parlamencie.

dr Marek Jarentowski

Panie Posłanki, Panowie Posłowie rozpoczynamy obrady. Zabiorę was na wycieczkę z kamerą po polskim parlamencie – odwiedzimy najważniejsze miejsca w budynku, zerkniemy na sale plenarne. Opowiem Wam do czego służy parlament, czym zajmują się posłowie i czy można rządzić bez nich.
X
X