ludzie I polityka

Kiedy w państwie rządzi król, a kiedy prezydent? Na zajęciach dowiemy się, na czym polega polityka oraz jak ważne jest decydowanie w życiu każdego z nas. Czym różni się demokracja od anarchii? Zobaczymy, jak wygląda parlament od kuchni i sprawdzimy, czym zajmują się posłowie!

Morscy nomadzi – Badjao – gdy państwa nie było.

Eliza Kubarska

Obecnie mamy wrażenie, że wszyscy ludzie na ziemi żyją w państwach – tak jednak nie jest. Poznacie lud Badjao – morskich koczowników, którzy całe życie mieszkają na łodziach, a gdy schodzą na ląd cierpią na “chorobę lądową”. Nie chodzą do szkoły, nie mają dowodów osobistych, czy paszportów.

Co możesz, obywatelu?

dr Bartosz Wilk

Współczesne państwo nie może dobrze funkcjonować bez zaangażowania obywateli, znających swoje prawa. Jest to szczególnie widoczne w naszym bezpośrednim otoczeniu, gdzie to od nas zależy, jak zostaną rozwiązane codzienne problemy, np. czy potrzebna jest nam ścieżka rowerowa. Podczas zajęć dowiemy się co może zrobić obywatel, któremu nie podoba się otaczająca rzeczywistość, albo który wpadł na pomysł jak można ją ulepszyć. Napiszemy skargi, wnioskach i petycje.

Kosmiczna polityka i obywatelskie przyciąganie ziemskie.

dr Kinga Wojtas

Ziemianie? Europejczycy? Polacy? Jak się mam do Was zwracać? Kim jesteście? Na tych zajęciach porozmawiamy o tym, że każdy z nas może jednocześnie czuć, że należy do wielu grup. Może chcieć decydować o tym jak wygląda jego podwórko, o tym co zbudować w dzielnicy, a także o tym jak ma wyglądać cały kraj, czy nawet kontynent.
X
X