Drogie Czytelniczki, drodzy Czytelnicy,
zapraszamy Was do lektury książki, która powstała jako podsumowanie projektu Uniwersytet Młodego Badacza. Przez ostatnie dwa lata ponad dwustu Waszych rówieśników wzięło udział w zajęciach prowadzonych przez wykładowców akademickich z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, podczas których razem szukali odpowiedzi na pytania, które pomagają zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Ze względu na fakt, że nie mogliśmy zaprosić do sal wykładowych wszystkich zainteresowanych, nasi wykładowcy spisali odpowiedzi na najważniejsze z pytań zadawanych przez Wasze koleżanki i kolegów. W ten sposób powstała ta książka.

Dowiecie się z niej między innymi, czy zawsze należy mówić prawdę, czy smartfon kiedykolwiek zasypia i ile wie o nas internet. Znajdziecie tu też odpowiedzi na pytania, co to jest państwo i polityka oraz czy współcześni królowie podejmują ważne decyzje. Wspólnie z kosmologiem zastanowicie się, czy kosmici istnieją, a jeśli tak, to czy są podobni do nas. A na zakończenie razem z chemiczką i biologiem zajrzymy do… kuchni, aby pokazać Wam, że chemia jest wszędzie wokoło i że etykiety na opakowaniach jedzenia mogą być źródłem nie tylko ciekawych, ale i zaskakujących informacji.

W każdym z rozdziałów tej książki znajdziecie ćwiczenia bądź eksperymenty do wykonania w domu – w ten sposób Wy również będziecie mogli zostać
Młodymi Badaczami. Pamiętajcie jedynie, że niektóre z proponowanych przez nas doświadczeń wymagają pomocy bądź nadzoru dorosłych. Nauka jest bezpieczna, kiedy badacze są uważni i ostrożni!

Zapraszamy do lektury
Katarzyna Walecka i Kinga Wojtas – autorki Uniwersytetu Młodego Badacza

X
X